Statistical Tables and Charts Find the probability of type I error if exactly 60
ID: 2947978 • Letter: S
Question
Statistical Tables and Charts
Find the probability of type I error if exactly 60% of the voters favor the use of these fuels.
the absolute tolerance is +/-0.0003
LINK TO TEXT
What is the type II error probability ? if 75% of the voters favor this action?
A random sample of 500 registered voters in Phoenix is asked if they favor the use of oxygenated fuels year-round to reduce air pollution. If more than 314 voters respond positively, we will conclude that at least 60% of the voters favor the use of these fuels.Round your answers to four decimal places (e.g. 98.7654).
Statistical Tables and Charts
Explanation / Answer
Solution:
(a) 314/500 = 0.628
SE = sqrt(pq/n) = sqrt(0.6*0.4/500) = 0.022
Z = (sample-mean)/SE = (0.628-0.6)/0.022 = 1.27
P(Z > 1.27) = 1?P (Z < 1.27)
= 1?0.898 = 0.102
(b) SE = sqrt(0.75*0.25)/500) = 0.0193
Z = (0.628-0.75)/0.0193 = 2.70
P(Z < -6.32) = 1?P (Z < 6.32) = 1?1 = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.