After deducting grants based on need, the average cost to attend the University
ID: 2948379 • Letter: A
Question
After deducting grants based on need, the average cost to attend the University of Southern California (USC) is $27,175 (U.S. News & World Report, America’s Best Colleges, 2009 ed.). Assume the population standard deviation is $7,400. Suppose that a random sample of 60 USC students will be taken from this population.
a. Refer to Exhibit 2. What is the value of the standard deviation of the mean? (Note: keep two decimal places.)
b.What is the probability that the sample mean will be more than $27,175
c.What is the probability that the sample mean will be within $1,000 of population mean? (Note: keep two decimal places for the z value and four decimal places for the final probability value.)
d.What would be the probability in Part c if the sample size were increased to 100? (Note: keep two decimal places for the z value and four decimal places for the final probability value.)
Explanation / Answer
a) std deviation of the mean =population std deviation/sqrt(n)=7400/sqrt(60)=955.34
b )as z score=(X-mean)/std deviaiton
P(Xbar>27175)=P(Z>(27175-27175)/955.34)=P(Z>0)=0.000
c)probability that the sample mean will be within $1,000 of population mean
=P(-1000/955.34<Z<1000/955.34)=P(-1.05<Z<1.05)=0.8531-0.1469=0.7062
d) std deviation of the mean =population std deviation/sqrt(n)=7400/sqrt(100)=740
probability that the sample mean will be within $1,000 of population mean
=P(-1000/740<Z<1000/740)=P(-1.35<Z<1.35)=0.9115-0.0885=0.8230
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.