A local country club has a membership of 600 and operates facilities that includ
ID: 2949724 • Letter: A
Question
A local country club has a membership of 600 and operates facilities that include an 18-hole championship golf course and 12 tennis courts. Before deciding whether to accept new members, the club president would like to know how many members use each facility. A survey of the membership indicates that 75% use the golf course, 50% use the tennis courts, and 5% use neither of these facilities. One club member is chosen at random. What is the probability that the member uses the golf course but not the tennis courts?
Explanation / Answer
Ans:
P(golf course)=0.75
P(tennis)=0.5
P(neither golf course nor tennis)=0.05
P(golf course or tennis)=1-P(neither golf course nor tennis)=1-0.05=0.95
Now,
P(golf course or tennis)=P(golf course)+P(tennis)-P(golf course and tennis)
0.95=0.75+0.5-P(golf course and tennis)
P(golf course and tennis)=0.75+0.5-0.95=0.3
So,
P(golf course but not tennis)=P(golf course)-P(golf course and tennis)
=0.75-0.3
=0.45
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.