The question reads : A random sample of 140 adults residents in a particulartown
ID: 2949966 • Letter: T
Question
The question reads : A random sample of 140 adults residents in a particulartown is selected. It is found that 28 of that sample smoke.What is the point estimate of the proportion of residents in thistown who smoke? What is the margin of error for a 99% confidence interval onthe true proportion of smokers in the town? The question reads : A random sample of 140 adults residents in a particulartown is selected. It is found that 28 of that sample smoke.What is the point estimate of the proportion of residents in thistown who smoke? What is the margin of error for a 99% confidence interval onthe true proportion of smokers in the town?Explanation / Answer
Given that , Null hypothesis:H0: all the adults in town aresmokers H1: not all the adults in town are smokers A random sample is X=140 no of candidates who smoke in that sample is given by n=28 proportion of sample is given by p=X/n=140/28=5 P=28/140=0.2 we know that , the test statistic for single propotion isgiven by Z=p-P/(PQ/n) Z=5-0.2/(0.2*0.8)/28=63.49 Zcal>Ztab hence we reject the null hypothesisRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.