A patient is takingantihypertensive medication is asked by her doctor to record
ID: 2950172 • Letter: A
Question
A patient is takingantihypertensive medication is asked by her doctor to record herblood pressure at home to check that her blood pressure is in thenormotensive range. She took measures for systolic blood pressure(SBP) and diastolic blood pressure (DBP) for 10 days. The averageSBP for the 10 days is 121.85 mm Hg with the standard deviation5.75 mm Hg. The average DBP for the 10 days is 88.40 mm Hg with thestandard deviation 3.56 mm Hg.Question a: If the doctor wantsto know whether the true mean of the SBP of this patient is< 140 mm Hg, whichof the following hypothesis test should be conducted? A. H0 : 0 = 140versus H1 : 1< 140. B. H0 : 0 = 140versus H1 : 1> 140. C. H0 : 0= 140 versusH1 : 1 not equal 140
Question b: Compute the value of the t-test-statistics ofthe test in previous question.
Question c: Find the degrees of freedom for thet-distribution that is to be used for the test and the criticalvalue for =0.05
Question d: Based on the value of the t est statistics andthe critical value, should you reject H0 or acceptit?
A patient is takingantihypertensive medication is asked by her doctor to record herblood pressure at home to check that her blood pressure is in thenormotensive range. She took measures for systolic blood pressure(SBP) and diastolic blood pressure (DBP) for 10 days. The averageSBP for the 10 days is 121.85 mm Hg with the standard deviation5.75 mm Hg. The average DBP for the 10 days is 88.40 mm Hg with thestandard deviation 3.56 mm Hg.
Question a: If the doctor wantsto know whether the true mean of the SBP of this patient is< 140 mm Hg, whichof the following hypothesis test should be conducted? A. H0 : 0 = 140versus H1 : 1< 140. B. H0 : 0 = 140versus H1 : 1> 140. C. H0 : 0= 140 versusH1 : 1 not equal 140
Question b: Compute the value of the t-test-statistics ofthe test in previous question.
Question c: Find the degrees of freedom for thet-distribution that is to be used for the test and the criticalvalue for =0.05
Question d: Based on the value of the t est statistics andthe critical value, should you reject H0 or acceptit?
Explanation / Answer
Question a: A.H0 : 0 = 140versus H1 : 1< 140.Question b: n=10 days. 1=121.85 = 5.75 standard error, e = /n =5.75 / 10 = 1.82 t-test-statistics of the test in previousquestion = (1-0)/e =(121.85-140)/1.82 =-9.97 Question c: the degrees offreedom for the t-distribution that is to be used for the test andthe critical value for =0.05 = 10-1 = 9 this is a one tail hypothesis. from t table, for one tail, =0.05and df = 9, t value = 1.833 Question d: since the calculated t is less than thecritical t, hence we should you accept the null hypothesis.hence we can conclude that true mean of the SBP of this patient is= 140 n=10 days. 1=121.85 = 5.75 standard error, e = /n =5.75 / 10 = 1.82 t-test-statistics of the test in previousquestion = (1-0)/e =(121.85-140)/1.82 =-9.97 Question c: the degrees offreedom for the t-distribution that is to be used for the test andthe critical value for =0.05 = 10-1 = 9 this is a one tail hypothesis. from t table, for one tail, =0.05and df = 9, t value = 1.833 Question d: since the calculated t is less than thecritical t, hence we should you accept the null hypothesis.hence we can conclude that true mean of the SBP of this patient is= 140
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.