Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain population follows a normal distribution, with meanmu and standard dev

ID: 2950307 • Letter: A

Question

A certain population follows a normal distribution, with meanmu and standard deviation =2.5. You collect dataand test the Ho: = 1, Ha: doesn't = 1. P-value is 0.022 Which is true and why? 99% confidence interval for will include the value1. 99% confidence interval for will include the value0. 95% confidence interval for will include the value1. 95% confidence interval for will include the value0. Thank yuo very much A certain population follows a normal distribution, with meanmu and standard deviation =2.5. You collect dataand test the Ho: = 1, Ha: doesn't = 1. P-value is 0.022 Which is true and why? 99% confidence interval for will include the value1. 99% confidence interval for will include the value0. 95% confidence interval for will include the value1. 95% confidence interval for will include the value0. Thank yuo very much

Explanation / Answer

Since P - value = 0.022 > = 0.01, we can concludethat H0 is not significant at 1% level. So 99% confidence interval for will include the value 1is true.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote