A laboratory testing of five samples on the content of certainwater-quality indi
ID: 2954456 • Letter: A
Question
A laboratory testing of five samples on the content of certainwater-quality indicator results in the following values: 3.41,3.06, 2.94, 3.27, and 3.32 mg/l. a) Find the 95% confidence interval for the mean content ofthis indicator. b) What assumptions are made? A laboratory testing of five samples on the content of certainwater-quality indicator results in the following values: 3.41,3.06, 2.94, 3.27, and 3.32 mg/l. a) Find the 95% confidence interval for the mean content ofthis indicator. b) What assumptions are made?Explanation / Answer
(a) xbar=3.2, s=0.19, n=5 =0.05, t(0.025,df=n-1=4)=2.78 (check student t table) The 95% CI is xbar±t*s/n --> 3.2 ± 2.78*0.19/sqrt(5) --> (2.96, 3.44) (b) Normal distribution
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.