The probability distribution for the rate of return on aninvestment is Rate of R
ID: 2954482 • Letter: T
Question
The probability distribution for the rate of return on aninvestment is
Rate of Return
(InPercent) Probability
9.5 .1
9.8 .2
10.0 .3
10.2 .3
10.6 .1
a. What is the probability that the rate of return willbe at least 10%?
b. What is the expected rate of return?
c. What is the variance of the rate of return?
Explanation / Answer
a. What is the probability that the rate of returnwill be at least 10%?
P(X>=10%)=0.3+0.3+0.1=0.7
b. What is the expected rate of return?
E(X)=9.5*0.1+9.8*0.2+10*0.3+10.2*0.3+10.6*0.1=10.03
c. What is the variance of the rate of return?
E(X^2)=9.5^2*0.1+9.8^2*0.2+10^2*0.3+10.2^2*0.3+10.6^2*0.1=100.681
Var(X)=E(X^2)- [E(X)]^2 = 100.681-10.03^2=0.0801
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.