a basketball scout randomly selected 144 players and timed howlong eah player to
ID: 2954515 • Letter: A
Question
a basketball scout randomly selected 144 players and timed howlong eah player took to perform a certain drill. the times in thissample were distributed with a mean of 8 minutes. the populationstandard deviation was known to be 3 minutes. (a) find the critical value for a 95% confidence interval forthe population mean of drill times. (b) using the 95% confidence interval,estimate the populationmean of drill times. a basketball scout randomly selected 144 players and timed howlong eah player took to perform a certain drill. the times in thissample were distributed with a mean of 8 minutes. the populationstandard deviation was known to be 3 minutes. (a) find the critical value for a 95% confidence interval forthe population mean of drill times. (b) using the 95% confidence interval,estimate the populationmean of drill times.Explanation / Answer
sample size, n = 144 mean, = 8 standard deviation, = 3 standard error, e = /n = 3/144 =0.25 a) critical value (i.e z value) for a 95% confidence i.efor =0.05 for a two tail distribution= 1.96 ( from ztable) b) 95% confidence interval = ± (z*e) = 8 ± (1.96*0.25) = (7.51, 8.49)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.