Assume that hte average amount spent per month for long-distancecalls through th
ID: 2954563 • Letter: A
Question
Assume that hte average amount spent per month for long-distancecalls through the long-distance carrier is $38.25, and that thestandard deviation is $11.75. If a sample of 100 customers isselected, the mean amount spent per month for long distance callsof this sample belongs to a sampling distribution.a.) what is the shape of this sampling distribution?
b.) what is the mean of this sampling distribution?
c.) what is the standard deviation of this samplingdistribution?
a.) what is the shape of this sampling distribution?
b.) what is the mean of this sampling distribution?
c.) what is the standard deviation of this samplingdistribution?
Explanation / Answer
Given =38.25, s=11.75, n=100 (a) normal distribution (b) mena= =38.25 (c) standard deviation = s/n = 11.75/sqrt(100) = 1.175
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.