I do have the solution but they do not provide every singlestep so could you exp
ID: 2955101 • Letter: I
Question
I do have the solution but they do not provide every singlestep so could you explain every single step.. thank you in advence..What is the size of the smallest sample required to estimatean unknown proportion to within a maximum error of 0.06 with atleast 95% confidence? and how would the required sample size beaffected if it is known that the proportion to be estimated isat least 0.75? I do have the solution but they do not provide every singlestep so could you explain every single step.. thank you in advence..
What is the size of the smallest sample required to estimatean unknown proportion to within a maximum error of 0.06 with atleast 95% confidence? and how would the required sample size beaffected if it is known that the proportion to be estimated isat least 0.75?
Explanation / Answer
(1) Given E=0.06 =0.05, |Z(0.025)|=1.96 (check normal table) n=(Z/E)^2*p*(1-p) (use p=0.5) =(1.96/0.06)^2*0.5*0.5 = 266.7778 Take n=267 (2) Given p=0.75 n=(Z/E)^2*p*(1-p) (use p=0.5) =(1.96/0.06)^2*0.75*0.25 = 200.0833 Take n=201
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.