Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Given a level of confidence of 99% and a population standard deviation of 4, wha

ID: 2956118 • Letter: G

Question

Given a level of confidence of 99% and a population standard deviation of 4, what other information is necessary:
(A) To find the Maximum Error of Estimate (E)?

(B) To find the sample size (n)?

(C) Given the above confidence level and population standard deviation, find the Maximum Error of Estimate (E) if n = 60. Show all your calculations. Show all work.

(D) For this same sample of n = 60, what is the width of the confidence interval around the population mean? Show all work.

(E) Given this same confidence level and standard deviation, find n if E = 3.5. (Always round to the nearest whole person.) Show all work.

Explanation / Answer

A) Sample size (n) is needed
B) Maximum Error of Estimate (E) is needed
C) E = zs/sqrt(n) = 2.5758*4/sqrt(60) = 1.330137
D) Width = 2E = 2*1.330137 = 2.660275
E) 2.5758*4/sqrt(n) = 3.5
or n = (2.5758*4/3.5)^2 = 8.6658
So n = 9



Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote