An investigator wants to estimate caffeine consumption in high school students.
ID: 2958176 • Letter: A
Question
An investigator wants to estimate caffeine consumption in high school students.A)- How many students would be required to ensure that a 95% confidence interval estimate for the mean caffeine intake (measured in mg) is within 15 units of the true mean? Assume that the standard deviation in caffeine intake is 68mg
B)-How many students would be required to estimate the proportion of students who consume coffee? Suppose we want the estimate to be within 5% of the true proportion with 95% confidence. please show work.
Explanation / Answer
a. Given a=0.05, |Z(0.025)|=1.96 (check standard normal table) So n=(Z*s/E)^2 =(1.96*68/15)^2 = 78.94915 Take n=79
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.