The Downtown Parking Authority of Tampa, Florida, reported the following informa
ID: 2958712 • Letter: T
Question
The Downtown Parking Authority of Tampa, Florida, reported the following information for a sample of 250 customers on the number of hours cars are parked and the amount they are charged.Number of Hours Frequency Amount Charged
1 20 $3.00
2 38 $6.00
3 53 $9.00
4 45 $12.00
5 40 $14.00
6 13 $16.00
7 5 $18.00
8 36 $20.00
Total 250
a. Convert the information on the number of hours parked to a probability distribution. Is this a discrete or a continuous probability distribution?
b. Find the mean and the standard deviation of the number of hours parked. How would you answer the question: How long is a typical customer parked?
c. Find the mean and the standard deviation of the amount charged
Explanation / Answer
The formula for the mean and sd: mean = sum(fx)/n sd= v[(sum (fx^2)/n - (mean)^2)] -------------------------------------------------------------------------------------- So Mean of hours parked is [(20)1+(38)2+.....(36)8]/250 =1036/250 =4.144 ----------------------------------------------------------------------------------------- So Standard deviation of hours parked is v[[(20)1^2+(38)2^2+......(36)8^2]/250 - 4.144^2] = [5,386/250-4.144^2] =2.091 -------------------------------------------------------------------------------------------- So Mean of amount charged is [(20)3+(38)6+.....(36)20]/250 =2883/250 =11.532 -------------------------------------------------------------------------------------------- SO Standard deviation of hours parked is v[[(20)3^2+(38)6^2+......(36)20^2]/250 - 11.532^2] = [39,509/250-11.532^2] =5.005
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.