The Fast Motor Company wishes to estimate the mean dollar amount of damage done
ID: 2959088 • Letter: T
Question
The Fast Motor Company wishes to estimate the mean dollar amount of damage done to a new model speedster as a result of a 10 mph crash into the rear bumper of a parked car. 36 Speedsters are test crashed into parked cars and the dollar amount of damage done to each is recorded. The result from the sample are x = $438 and s= $86.Conduct a hypothesis test. What is the p-value and how much evidence is there that the population mean damage is less than $475, i.e, to reject the null hypothesis Ho: u> $475 and accept the alternative hypothesis Ha: u< $475?
Answer:
p-value, and round your answer to three decimal places.
The weight of evidence in support of the alternative hypothesis that the population mean damage is less than $475 is?
Explanation / Answer
The test hypothesis is
Ho: u> $475
Ha: u< $475
The test statistic is
Z=(xbar - u)/(s/n)
=(438-475)/(86/sqrt(36))
= -2.58
The p-value is
P(Z< -2.58) = 0.0049 (check standard normal table)
Since p-value= 0.0049 is very small, we reject Ho. So we can conclude that population mean damage is less than $475
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.