<p> </p> <p>For a recent year the mean fare to fly from Charlotte, North Ca
ID: 2959296 • Letter: #
Question
<p> </p><p>For a recent year the mean fare to fly from Charlotte, North Carolina to Seattle, Washington on a discount ticket was $267.  A random sample of round-trip discount fares on this route last month gives:</p>
<p> </p>
<table border="1" cellspacing="0" cellpadding="0">
<tbody>
<tr>
<td width="61" valign="top">
<p>$321</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$286</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$290</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$330</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$310</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$250</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$270</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$280</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$299</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$265</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$291</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$275</p>
</td>
<td width="61" valign="top">
<p>$281</p>
</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<p> </p>
<p>At the point .01 significance level can we conclude that the mean fare has increased?  What is the p-value?</p>
Explanation / Answer
The test hypothesis is
H0: = 267
Ha: > 267
Based on the data,
xbar = 288.308
sd = 22.45879418
The critical t value (from a table), using df = 12, alpha = 0.01, one tail is:
2.681
The test statistic:
t = (x-mu)/(sd/sqrt(N))
t = (288.308-267)/(22.45879418/sqrt(13))
t = 3.42
The p-value is P(t>3.42) is 0.0025
Our test statistic is higher than the critical value, so we can reject the null hypothesis and conclude that the mean fare has increased.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.