Suppose that an insurance agent for 18th Century Insurance claims that the avera
ID: 2959522 • Letter: S
Question
Suppose that an insurance agent for 18th Century Insurance claims that the average life insurance policy premium that he sells is $700 per year. A sample of 50 customers yields a mean of x=650 and a standard deviation of s=$150. You decide to test his claim at the =0.05 significance level.
If the hypotheses are
Ho= =700
H1= does not equal 700
With the critical values of + or - 1.96, compute the sample statistic then choose the appropriate conclusion from the following:
a) We cannot reject Ho, thus the average premium may be $700
b) We reject Ho, thus the premium is not $700.
Explanation / Answer
Since I see the +/- I assume you are doing a confidence interval: 700+/-1.96*150/sqrt(50) 700±41.5779 Does not include 650, so we reject the null. But that's wrong. The evidence suggests it, but statistics rarely says a definite.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.