A guy wants to estimate the mean time it takes his plants to mature. He takes a
ID: 2959936 • Letter: A
Question
A guy wants to estimate the mean time it takes his plants to mature. He takes a sample of 12 stalks and records the number of days between planting and maturing. The data is following: 62 68 59 85 73 78 61 82 75 79 80 71What would be the point estimate for the mean number of days that it takes his corn to mature?
Compute the 95% confidence interval of the number of days the corn takes to mature?
What is the margin of error in the confidence interval?
Interpret the confidence interval from above.
Explanation / Answer
Given n=12, s= 8.68 (based on the data)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
What would be the point estimate for the mean number of days that it takes his corn to mature?
xbar=(62+ 68+ 59+ 85+ 73+ 78+ 61+ 82+ 75+ 79+ 80+ 71)/12 =72.75
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Compute the 95% confidence interval of the number of days the corn takes to mature?
Given a=0.05, t(0.025, df=n-1=11)=2.2 (check student t table)
So 95% CI is
xbar ± t*s/n
--> 72.75 ± 2.2*8.68/sqrt(12)
--> (67.24, 78.26)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
What is the margin of error in the confidence interval?
margin of error = t*s/n = 2.2*8.68/sqrt(12) = 5.51254
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Interpret the confidence interval from above.
We have 95% confidence that the number of days the corn takes to mature in (67.24, 78.26).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.