8.25 It has been reported that 42.6% of U.S. workers employed as purchasing mana
ID: 2960091 • Letter: 8
Question
8.25 It has been reported that 42.6% of U.S. workers
employed as purchasing managers are females. In a
simple random sample of U.S. purchasing managers, 70
out of the 200 are females. Given this information:
a. What is the population proportion, ?
b. What is the sample proportion, p?
c. What is the standard error of the sample proportion?
d. In the sampling distribution of the proportion, what
is the probability that a sample of this size would
result in a sample proportion at least as large as that
found in part (b)?
Explanation / Answer
A) population proportion: p = 0.426 B) sample proportion: p = 70/200 = 0.35 C) standard error: sqrt(0.426(1-0.426)/200) = 0.035
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.