A survey conducted by the American Automobile Association showed that a family o
ID: 2960301 • Letter: A
Question
A survey conducted by the American Automobile Association showed that a family of four spends an average of $215.60 per day while on vacation. Suppose a sample of 64 families of four vacationing at Niagara Falls resulted in a sample mean of $252.45 per day and a sample standard deviation of $74.50.-Develop a 95% confidence interval estimate of the mean amount spent per day by a family of four visiting Niagara Falls.
- Based on the confidence interval resulted from above, does it appear that the population mean amount spent per day by families visiting Niagara Falls differs from the mean reported by the American Automobile Association ? Explain.
Explanation / Answer
95.0% CI; E=Zs÷vn; Z=1.960; s= 77.5; n= 64; x= 252.45; 233.4628 < µ < 271.4372Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.