4.) a.) Many cylinders are to be produced for a laboratory application. Suppose
ID: 2960501 • Letter: 4
Question
4.)a.) Many cylinders are to be produced for a laboratory application. Suppose that the thickness of a cylinder has a normal distribution with a mean of 1.41 cm and a standard deviation of 0.01 cm. What is the probability that the thickness is greater than 1.42 cm?
b.) For the cylinder described in part a., what thickness is exceeded by 95% of the samples?
Explanation / Answer
Given X~Normal(mean=1.41, s=0.01) ----------------------------------------------------------------------------- (a) P(X>1.42) = P((x-mean)/s > (1.42-1.41)/0.01) =P(Z>1) = 0.1587 (check standard normal table) ----------------------------------------------------------------------------- (b) P(X P(Z (c-1.41)/0.01 =1.645 (check standard normal table) --> c= 1.41 +0.01*1.645 =1.426Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.