Sociologists say that 85% of married women claim that their husband\'s mother is
ID: 2961299 • Letter: S
Question
Sociologists say that 85% of married women claim that their husband's mother is the biggest bone of contention in their marriages (sex and money are lower-rated areas of contention). Suppose that twelve married women are having coffee together one morning. Find the following probabilities. (Round your answers to three decimal places.) (a) all of them dislike their mother-in-law
(b) none of them dislike their mother-in-law
(c) at least ten of them dislike their mother-in-law
(d) no more than nine of them dislike their mother-in-law
Explanation / Answer
dislike probability=0.85
like probability=1-0.85=0.15
p(0)+p(1)+...p(12)=1
a)all of them dislike their mother-in-law=(0.85)^12=0.142
b)none of them dislike their mother-in-law=(0.15)^12=1.297 *10^-10
c)at least ten of them dislike their mother-in-law=p(10)+p(11)+p(12)
=12C10 (0.85)^10(0.15)^2 + 12C11 (0.85)^11(0.15)^1 + 12C12(0.85)^12(0.15)^0
=0.736
d)no more than nine of them dislike their mother-in-law=p(0)+p(1)+....p(9)=1-p(10)-p(11)-p(12)=1-0.736=0.264
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.