Rise Against Corporation is comparing two different capital structures: an all-e
ID: 2965961 • Letter: R
Question
Rise Against Corporation is comparing two different capital structures: an all-equity plan (Plan I) and a levered plan (Plan II). Under Plan I, the company would have 205,000 shares of stock outstanding. Under Plan II, there would be 155,000 shares of stock outstanding and $2.30 million in debt outstanding. The interest rate on the debt is 6 percent, and there are no taxes.
A.
If EBIT is $250,000, what is the EPS for each plan?
1 and 2
B
If EBIT is $500,000, what is the EPS for each plan?
1 and 2
C
What is the break-even EBIT?
If EBIT is $250,000, what is the EPS for each plan?
1 and 2
B
If EBIT is $500,000, what is the EPS for each plan?
1 and 2
C
What is the break-even EBIT?
Explanation / Answer
EPS = (EBIT - Interest) / Shares
$250,000 / 205,000 = $1.22
($250,000 - 0.06*2,300,000) / 155,000 = $0.723
$500,000 / 205000 = $2.44
($500,000 - 0.06*2,300,000) / 155,000 = $2.34
If (X/205000) = (X - 0.06*2,300,000)/155000
X = 1.323X - 182516.13
So, X = $565801
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.