A tank contains 70 kg of salt and 1000 L of water. A solution of a concentration
ID: 2966395 • Letter: A
Question
A tank contains 70 kg of salt and 1000 L of water. A solution of a concentration 0.035 kg of salt per liter enters a tank at the rate 9 L/min. The solution is mixed and drains from the tank at the same rate.
(a) What is the concentration of our solution in the tank initially?
concentration = ______ (kg/L)
(b) Find the amount of salt in the tank after 1 hours.
amount = _______ (kg)
(c) Find the concentration of salt in the solution in the tank as time approaches infinity.
concentration = _______ (kg/L)
Explanation / Answer
a. concentration of salt initially=70/1000=0.070 kg/l
b.after 1 hour, amount of liquid added=9*60=540
hence, concentration of salt=((540*0.035)+70)/1540=0.0577 kg/l
c. as t tconcentration of saltnds to infinity, concentration of salt=0.035 kg/l
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.