A helicopter has two blades as shown, each of which has a mass of 240 kg and can
ID: 2969420 • Letter: A
Question
A helicopter has two blades as shown, each of which has a mass of 240 kg and can be approximated as a thin rod of length 6.9 m. The blades are rotating at an angular speed of 44 rad/s.
a)What is the total moment of inertia of the two blades about the axis of rotation?
b) Determine the rotational kinetic energy of the spinning blades.
Show me your work, dont give me just the answer please. I need to understand it
A helicopter has two blades as shown, each of which has a mass of 240 kg and can be approximated as a thin rod of length 6.9 m. The blades are rotating at an angular speed of 44 rad/s What is the total moment of inertia of the two blades about the axis of rotation? Determine the rotational kinetic energy of the spinning blades. Show me your work, dont give me just the answer please. I need to understand itExplanation / Answer
given;
m = 240 kg
L = 6.9 m
? = 44 rad/s
No. # (a)
I = 2 * ? * m * L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.