A soil contaminated with 100 mg metals/kg of soil, 50,000 mg S/kg of soil, 1,000
ID: 297845 • Letter: A
Question
A soil contaminated with 100 mg metals/kg of soil, 50,000 mg S/kg of soil, 1,000 mg F/kg of soil and 40,000 mg Cl/kg of soil, is to be treated using an incinerator. The incinerator is operated at a heat load of 63 MM Kilojoules/hour and has an estimated stack gas flow of 986 m^3/minute and the feed rate of the soil into the incinerator will be 3, 400 g of soil/hour. Using the EPA uncontrolled source emission factors given below, estimate the hourly emissions that would be expected in the flue gas of this incinerator if no air pollution control equipment were used.Explanation / Answer
Answer
Given metal contamination in soil= 100mg/kg
Sulphur contamination in soil= 50000mg/kg
Fluoritr contamination in soil= 1000mg/kg
Chlorine contamination in soil= 40000mg/kg
Heat load= 63 MM kj/Hour
Flue gas flow=986m3/minute
Soil feed rate= 3400gm/hr
Now
VOCs generated from soil=?
Metals generated flue gas= 50g*0.1*10^-3*3.4*10^3=17g
HCl generated flue gas= 1.03*40*3.4=140.08g
HF generated flue gas= 1.05*1*3.4= 3.57g
SO2 generated flue gas= 2*50*3.4= 340g
Pm particulate material produced in flue gas=11.750*986*60= 695130mg= 695.13g
CO generated= 0.05*63= 3.15Kg
No generated= 0.15*63= 9.45kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.