A. Suppose you were offered a ride in a new spaceship that is capable of acceler
ID: 2980125 • Letter: A
Question
A. Suppose you were offered a ride in a new spaceship that is capable of accelerating at a value of 1 g (9.8 m/sec^2). Using the standard formula for V=a*t, compute how long it would take for you (with a=g) to reach 50% the speed of light (c = 3 x 10^8 m/sec). Answer: t = 15306122.45 sec = 4251.70068 hours = 177.1541 days B. Explain why you cannot use the equation D=V x t to compute distance. Using D=1/2gt^2, compute how far you have traveled in the time computed from above (15306122.45 sec). Convert distance to AUs C. Assume you launched from Earth in the direction away from the Sun, where are you at the distance computed in B (above)? Are you still in the Solar System, the Galaxy, the edge of the observable Universe?Explanation / Answer
we can not use d = V x t because V is not constant for the whole time.
D = 1/2 g t^2 ..(as g is constant for whole time)
= 0.5*9.8*15306122.45^2 = 1.1479 *10^15 m
as 1 m == 6.68458712*10^-12 Astronomical Units
D = 7673.633 AU
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.