A plane begins its takeoff at 2:00 p.m. on a 1870-mile flight. After 4.4 hours,
ID: 2982135 • Letter: A
Question
A plane begins its takeoff at 2:00 p.m. on a 1870-mile flight. After 4.4 hours, the plane arrives at its destination. Explain why there are at least two times during the flight when the speed of the plane is 100 miles per hour.
STEP 1: Let S(t) be the position of the plane. Let t = 0 correspond to 2 p.m., and fill in the following values. S(0) = 1S(2 ) = 1870 STEP 2: The Mean Value Theorem says that there exists a time t0, 3 < t0 < 4 , such that the following is true. (Round your answer to two decimal places.) S '(t0) = v(t0) = 1870
Explanation / Answer
initial velocity =0 ;; final velocity =0 ;; average velocity = 425 miles per hour ;; therefore to achieve max velocity it has to across 100 miles per hour once intially and cross 100 miles per hour again while reaching destination.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.