Based on a seismogram, only one flat interface i sexpected. a) calculate the hea
ID: 298501 • Letter: B
Question
Based on a seismogram, only one flat interface i sexpected.
a) calculate the head waves travel times and plot them by hand versus the distance from the shot for 3 geophones separated by 7 m with the offset of 20 m from the shot, if the first sedimentary layer's thickness is expected to be 11.3 mand the velocities in the first and second layers are 430 m/s and 1860 m/s correspondingly.
b) give a definition and interpretation of the critical distance and determine its value.
c) give a definition and interpretation of the crossover distance and determine its value. how is it different from the critical distance?
Explanation / Answer
A) trvel time of head waves t = (x/v2) + ti
x = offeset distance
v2 = velocity of the second layer = 1860m/s
ti intercept time = (2d sqr(v22 - v12)) / v1v2
d = thickness of the first layer = 11.3m
v1 = velocity of the first layer = 430m/s
ti = (2*11.3*sqr(18602 - 4302) / 1860*430)
= 22.6*sqr(3274700) / 799800
= 22.6*1809.6133 / 799800
ti = 0.0512sec
x1 = offeset distance from shot to first geophone = 20m
t = x1/v2 + ti
= (20 / 1860) +0.0512
= 0.01076 + 0.05212
t1 = 0.0629 sec
x2 = 20+7= 27m ( each station seperated by 7m)
t2 = (27/1860) + 0.05212
= 0.01452 + 0.05212
= 0.06664 sec
x3 = 34m t3 = (34 /1860) + 0.05212
= 0.01828 + 0.05212
= 0.0704 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.