Suppose that a car starts from rest with its engine providing a constant acceler
ID: 2986598 • Letter: S
Question
Suppose that a car starts from rest with its engine providing a constant acceleration of 13.5 ft/s^2. If air resistance provides (.0006)v^2 ft/s^2 of deceleration, find the following,
a) The cars maximum possible (limiting) velocity
b)How long the car takes to attain 90% of its limiting velocity
c) How far it travels in doing so.
Please show me detailed work, i have looked at similar problems but the V^2 in the air resitance is what is making the integration tricky. the answer to part b is 16.36, although I cant seem to get there.
Explanation / Answer
dv/dt = 13.5-0.0006v^2
so maximum velocity
0 = 13.5-0.0006v^2
v = 150ft/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.