You are required to sample a signal consisting of a mixture of 10, 10.25, and 12
ID: 2988954 • Letter: Y
Question
You are required to sample a signal consisting of a mixture of 10, 10.25, and 12 Hz sinusoids...
6. You are required to sample a signal consisting of a mixture of 10, 10.25, and 12 Hz sinusoids that you want to be able to resolve in your Fourier (spectrum) analysis. Your data acquisition hardware can store up to 32,768 samples. Assuming that you store all 32,768 samples, what is the range of sampling frequencies such that you neither violate the Nyquist theorem nor go above the needed resolution? Lowest sampling frequency Fs= Lowest frequency resolution DeltaF= N= Highest sampling frequency=N*DeltaF=Explanation / Answer
lowest sampling frequency = 2* fmax = 2*12 = 24 Hz ( by nyquest theorem)
lowest sample frequency = sampling frequency / number of samples = 24/ 32768 =7.3242*10^-4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.