An adiabatic turbine operates with a throttle governor as shown in the figure. S
ID: 2991729 • Letter: A
Question
An adiabatic turbine operates with a throttle governor as shown in the figure. Steam approaches the throttle governor with a mass flow rate of 2.0 kg/sec at a pressure of 10 MPa and a temperature of 500C. The steam leaves the turbine with a pressure of 1.0 MPa. If the isentropic turbine efficiency is 80% and the power output is 700
kW, what is the pressure leaving the throttle governor?
An adiabatic turbine operates with a throttle governor as shown in the figure. Steam approaches the throttle governor with a mass flow rate of 2.0 kg/sec at a pressure of 10 MPa and a temperature of 500½C. The steam leaves the turbine with a pressure of 1.0 MPa. If the isentropic turbine efficiency is 80% and the power output is 700Explanation / Answer
At P1 = 10 MPa and T1 = 500 C, from steam table:
h1 = 3375.058 KJ/Kg
Now h1= h2 = 3375.058 KJ/Kg, as process 1-2 is isenthalpic
Now, W actual = 700 KW
W ideal = Wactual/
= 700/ 0.8 = 875 KW
under ideal condition of adiabatic and reversible condition, turbine gives an output of 875 KW
m_rate x (h2 - h3) = W ideal
2 x (3375.058 - h3) = 875
h3 = 2937.558 KJ/Kg
Now, At P3 = 1 MPa and h3 = 2937.558 KJ/Kg, from steam table:
s3 = 6.9157 KJ/Kg.K
Now, s2 = s3 = 6.9157 KJ/Kg.k (isentropic condition )
At h2 = 3375.058 KJ/Kg and s2 = 6.9157 KJ/Kg.K, from steam table:
P2 = 30 bar = 3 MPa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.