A ferry is trying to cross a 500 m wide river by starting from point A on one ba
ID: 2992368 • Letter: A
Question
A ferry is trying to cross a 500 m wide river by starting from point A on one bank of the river with the following 4 possible destinations on the other bank of the river.a. Point B, directly across from point A
b. Point C, which is 200 m upstream from point B
c. Point D, which is 200 m downstream from point B
d. Anywhere on the other bank but should take the minimum time to cross the river.
The boat is powered to travel 25 km/hr in still water and the river runs at 13 km/hr. Determine the time required to complete the crossing for a through d.
Explanation / Answer
For minimum time boat will travel perpendicular to the river side with velocity 25km/hr.
V = 25km/hr = 25 x 1000/3600 = 6.94m/s
hence it will take time =
500/6.94 = 72s = 1min 12s
The time required to complete the crossing for a through d is 72 seconds.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.