The water passage shown is 10 ft wide into the page. Determine the horizontal fo
ID: 2992483 • Letter: T
Question
The water passage shown is 10 ft wide into the page. Determine the horizontal force acting on the wall structure. Assume ideal flow. Water strikes a block and is deflected 30 degree. The mass flow rate of the water is 1. 5 kg/s, and the inlet velocity is 10m/s. The mass of the block is 1 kg. The coefficient of static friction between the block and the surface is 0. 1. If the force parallel to the surface exceeds the frictional force, the block will move. Determine the force on the block and whether the block will move. Neglect the weight of the water.Explanation / Answer
Problem 1: Horizontal force on the left and right side will be equal for the lower 3 ft portion and hence cancel out.
Net force towards right in lb = pressure in lb/ft^2 * area = (h/2)*(h*10) = 62.4*(3/2)*(3*10) = 2808 lb
Problem 2: Net horizontal force due to water = mv - mvCos = 1.5*10*(1-Cos30) = 2 N
Friction force = Mg = 0.1*1*9.81 = 0.981 N
Since horizontal force due to water is more than friction force, the block will move towards right.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.