A0.950kg cart connected to a light spring for which the force constant is21.5N/m
ID: 2992855 • Letter: A
Question
A0.950kg cart connected to a light spring for which the force constant is21.5N/m oscillates on a horizontal, frictionless air track.
(A) Calculate the total energy of the system and the maximum speed of the cart if the amplitude of the motion is 3.00 cm.
(B) What is the velocity of the cart when the position is 2.00 cm?
(C) Compute the kinetic and potential energies of the system when the position is 2.00 cm.
When the mass is at the center and at rest, we give it a kick and increase its velocity to0.285m/s.
Explanation / Answer
because surface is frictionless total energy will remain constant at any instant of motion Total energy = 0.5 k A^2=9.67 x 10^-3 J B) 0.5 K(0.02)^2+0.5mv^2=9.67x10^-3 v=0.106 m/s new amolitute be A 0.5 k A^2=0.5m(.285)^2 A=0.06 m v=0.254 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.