Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A boat is moving to the right with a constant deceleration of 0.3 m/s2 when a bo

ID: 2992976 • Letter: A

Question

A boat is moving to the right with a constant deceleration of 0.3 m/s2 when a boy standing on the deck D throws a ball with an initial velocity relative to the deck with is vertical. The ball rises to a maximum height of 8 m above the release point and the boy must step forward a distance d to catch it at the same height as the release point. Determine (a) the distance d, and (b) the relative velocity of the ball with respect to the deck D when the ball is caught. Chegg won't let me upload the diagram so here is an imgur link: http://i.imgur.com/fvP3H.png

Explanation / Answer

d = 1/2 a t^2

t = 2 sqrt(2h/g)

d = 4a/gh = 0.97 m

relative velocity = 0.3 x t

= 0.766 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote