Each wheel of the motorcycle has mass mw = 9 kg, radius R = 330 mm, and moment o
ID: 2993212 • Letter: E
Question
Each wheel of the motorcycle has mass mw = 9 kg, radius R = 330 mm, and moment of inertia I= 0.8 kg-m2. The combined mass of the rider and the motorcycle, not including the wheels, is mc = 142 kg. The motorcycle starts from rest, and its engine exerts a constant couple M = 140 N- m on the rear wheel. Assume that the wheels do not slip.(a) What horizontal distance b must the motorcycle travel to reach a velocity of 25 m/s? (b) What is the maximum power transmitted to the motorcycle by its engine during the motion described in part (a)?
Explanation / Answer
a) for 25 m/s, RPM of wheel required = 25 / 2*0.33 = 12.057 rotation per second.
angular acceleration = 140/0.8 = 175 rad/sec^2
we can use the equation, ^2 = 2*175*
= 0.415
so distance =*r = 0.137 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.