A hot 10 kg block of iron initially at 500 oC is dropped into an insulated tank
ID: 2994669 • Letter: A
Question
A hot 10 kg block of iron initially at 500 oC is dropped into an insulated tank that
contains 50 kg of liquid water. The final equilibrium temperature of the water and
iron is measured to be 25oC. A paddle wheel is used to stir the water and transfers 500
kJ of energy to the water during this process. The water and iron specific heats may
be assumed to be CH2O = 4180 J/kg.oC and Ciron = 447 J/kg.oC. Determine the initial
temperature of the water and determine the amount of heat transfer from the iron
block to the water.
Explanation / Answer
Mass of iron block, m1 = 10 kg
Mass of water, m2 = 50 kg
Initial temperature of Iron block, Ti = 500 deg
Final Temperature of Iron block,Tf = 25 deg
Final Temperature of water,Tf = 25 deg
Initial temperature of water, Tw = ?
Work done = 500 kJ
m2*Cpw*(Tf - Tw) = m1*Cp*(500-25) + 500*10^3
50*4180*(25-Tw) = 10*447*(500-25) + 500*1000
Tw = 12.4485 deg
heat lost by Iron,Q = m1*Cp*(Tf - Ti) = 10*447*(25-500) = -2123250 J
Heat Transfer from the Iron block to the water is = -Q = 2123250 J = 2123.25 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.