A steam power plant consists of a Boiler, a Turbine, a condenser and a pump as f
ID: 2995407 • Letter: A
Question
A steam power plant consists of a Boiler, a Turbine, a condenser and a pump as four components. The turbine has a power output of 220 MW and the pump consumes 10 MW to keep the system to be operated. The plant consumes coal at a rate 36 tons /hour. The coal has its heating value of 30,000 kJ/kg.
Determine the plant efficiency
How much heat is discharged from condenser?
If the water is used for cooling in the condenser and only is allowed to rise 5 degree C in temperature, determine the rate of water in terms of tons/hour.
Explanation / Answer
net work done =power output -power input=220-10=210 MW
heat input=36000/3600 kg/s *30000 KJ/Kg=300MW
let Q amount of heat is released in condenser
for a cycle dU=0
so from first law
dQ=dU+dW
300-Q=0+210
2) so Q=90MW
1) efficiency=net workdone/heat input=210/300=70 % efficiency
3)so 90 *10^6=mC*dT
dT=5
C=4.186 J/gC=4186 j/KgC
so m=90*10^6/(4186*5) kg/s=4300 kg/s=4.3 *3600 ton/hr=15480 ton/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.