An FA18 Hornet plane has a mass of 20000kg. It is launched using a stream catapu
ID: 2996370 • Letter: A
Question
An FA18 Hornet plane has a mass of 20000kg. It is launched using a stream catapult. The stream satapult accelerate the plane from a speed of vo = 0 to v = 250km/hr in a time t le 2 seconds using a constent force. What force does the steam catapult exert on the FA18 Hornet plane? What is the acceleration of the FA18 Hornet plane during the launch. The FA18 Hornets engines produce 97000N of thrust. How much time would.t take for the plane's engines to accelerate it from zero speed to a speed of v = 250km/hr?Explanation / Answer
3)
250km/hr=69.4444 m/s
a) mass of FA18 hornet = 20000kg
accn = (v - u )/t
= (69.44 - 0)/2
= 34.72
Force that steam catapult exerts in FA18 hornet
= m * a (using Newton's 2nd law)
= 20*10^3 * 34.72
= 694.4 * 10^3 N
b)
accn = (v - u )/t
= (69.44 - 0)/2
= 34.72 m/s^2
c)
F = 97*10^3 N
accn = F/m
= 97*10^3/20*10^3
= 4.85
and,
a = v-u/t
thus,
t = v-u/a
= 69.44/4.85
= 14.317 s
Hope that helps, feel free to ask if there are any doubts.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.