A salesman claims that he has a very efficient, high temperature engine which ca
ID: 2996593 • Letter: A
Question
A salesman claims that he has a very efficient, high temperature engine which can receive IMJ input at 1000 C, prduce 800 kJ of work and reject only 200 kJ heat to the surroundings at a temperature of 27 C.
(1) Is the First Law of Thermmodynamics satisfied here? Justify your answer.
(2) What is efficiency of the above engine?
(3) Is the claim of the salesman, as it is given valid? Justify your answer.
(4) If there is a reversible refrigerator operating under identical temperature conditions as the engine (that is, TH = 1000 C and TL = 27 C), what will be its coefficient of performance?
(5) If there is a reversible heat pump operating under identical temperature conditions as the engine (that is, TH = 1000 C and TL = 27 C), what will be its coefficient of performance?
Explanation / Answer
SINCE Q= U+W
Q= 800KJ+200KJ= 1000KJ= 1MJ
SINCE ITS GIVEN TOO
SO ITS SATISFIED
N= HEAT TAKEN- HEAT REJECTED/HEAT TAKEN
= WORKDONE/HEAT TAKEN
= 800/ 1000= .8
FOR MAXM EFFICIENCY
WE HAVE
N= 1- TCOLD/THOT=1-27/100O
= 1- .027= .973
HENCE HIS CLAIM FOR MAXM EFFICIENCY IS NOT VALID
D) COP OF REFRIGERATOR= THOT/ THOT-TCOLD
= 1000/1000-27
=1.027
E) COP OF HEAT PUMP= THOT/ THOT-TCOLD
= 1000/1000-27
=1.027
SINCE REFRIGERATOR AND HEAT PUMP ARE SAME
BOTH PERFORM SAME WORK
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.