The electric reheating oven shown in the figure is used to heat a continuous she
ID: 2996649 • Letter: T
Question
The electric reheating oven shown in the figure is used to heat a continuous sheet of metal from 25-1000C The metal speed is such that the strip of metal spends 2 hours inside this oven, The sheet thickness is 1cm and the ambient temperature is 25 C with the temperature of the outside of the oven a uniform 50C. Inside the oven use a and the metal sheet is 304 ss. Calculate the electric power input to the oven per unit oven width; q'. What percentage of this power is lost by convection to the outside air?Explanation / Answer
Q1 = heat required per unit width to raise the temperature of the metallic strip from 25 - 1000 C ;
Q1 = mC dT ;
C = 27 W/m K
C : specific heat capacity of the metal;
Q1 =
Q c =m h A dT : Heat lost through convection;
Qc = 20 * 0.01 * (100-25);
Qc = 20 * .01 * 75 = 15 ;
Assuming unit mass for all the above cases;
Let W' be the work required by the oven per unit metal width;
so by the law of conservation of energy we have
Q1 = Qc + W';
C * 975 = 20 * 0.01 * 25 + W ;
W = 975 C - 5 ;
W net = 26230 J
Power = W /Tt;
here t = 2 hours ;
P = 26315 / (2*60*60);
P = 3.65 kW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.