A compression ignition engine (6 cylinders, Vd = 5L, N = 2000rpm) operates under
ID: 2996757 • Letter: A
Question
A compression ignition engine (6 cylinders, Vd = 5L, N = 2000rpm) operates under part load with phi = 0.5. It uses a diesel fuel with (F/A)stoich = 0.069.
a)
If the volumetric efficiency is assumed to be 90%, calculate the air flow rate into the engine (g/s). Assume air at standard conditions (101kPa, 298K).
b)
Based on the above fuel information, calculate the fuel mass flow rate (g/s) for the engine.
c)
Calculate the fuel injection time required (in ms) to meet the above fuel requirements. The injector flow rate is given as 20g/s.
d)
Find the injection pulse duration needed (in crank angle).
Explanation / Answer
Density of air at standard conditions
rho = P/R*T = 101/0.287*298
rho = 1.145 kg/m^3
Volumetric Efficiency = Mass flow rate of air/(rho*Vd*N) = ma/((rho*Vd*N))
ma = 0.9*1.145*5*10^-3*(2000/60)
ma = 0.17175 kg/s
ma = 171.75 g/s
b)
Given
(F/A)stoich = 0.069.
Phi = 0.5
But
Phi = (F/A)actual/(F/A)stoich
(F/A)actual/(F/A)stoich = 0.5
(F/A)actual = 0.0345
mf/ma = 0.0345
mf = 5.93 g/s
Mass flow rate of fuel is 5.93 g/s
c)
time taken is 296.5 ms
d)
Crank angle = t*RPM =296.5*10^-3*1000/60 = 4.95 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.