A refrigerator consumes 280 W of electric power when it is running. The cost of
ID: 2997159 • Letter: A
Question
A refrigerator consumes 280 W of electric power when it is running. The cost of electricity is 10 cents per kWh. What is the yearly electricity cost of this refrigerator, assuming that it runs only half the time? (3yr =365 days) Consider a city with 200,000 households, with the average of 700 kWh of electricity just to run each refrigerator. Assuming that each house has only one operating refrigerator, determine the amount of C02 production in the city, due to the operation of the refrigerators only. (On average, 0.59 kg of CO2 is produced for each kWh of electricity)Explanation / Answer
15. power = 280 W = 0.28 KW
number of hourse in a year= 24*360=8640 hrs
but the refrigerator work for only half hrs
therefore working hrs for refrigerator= 8640/2=4320 hrs
total Kwh= power*hrs= 4320*0.28=1209.6 KWh
so price= 1209.6*10= 12096 cents
2.total power consumed= 200000*700=1.4*108 KWh
amount of CO2 produced= 0.59*power= 8.26 *107 Kg/hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.