You are assigned to design a heating system for a swimming pool that is 2 m deep
ID: 2997705 • Letter: Y
Question
You are assigned to design a heating system for a swimming pool that is 2 m deep, 20m long, 20 m wide. The client desires that the heating system be large enough to raise the water temperature from 20 degree C 30 degree C in 2 hours. The rate of heat loss from water to air at the outdoor design conditions is determined to be 900 W/m2, and the heater must be able to maintain the pool at 30 degree C at those conditions. Heat losses to the ground can be disregarded. It is requested to have an electric heater with its efficiency of 90 percent. Please recommend the heater size in term of kW and prepare answers for possible questions that your client could raise to you.Explanation / Answer
Swimming pool is 2m deep ,20m wide,20 m long
volume=2*20*20 m^3= 800 m^3
Density=1000kg/m^3
The mass=1000*800=8*10^5 kg
Specific heat of water=4.18kj/kg*k
Total power=8*10^5*4.18*(10)=33.40 *10^6 kj in 2 hours
=33.40*10^6/7200=33.40/72*10^4 kwatt=4644.44kwatt
Power loss=900 *20*20=360000watt=360kilowatt
Total power required=5004.44kilowatt
Efficiency 90% so power of heater=5560.48 kilowatt[Answer]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.