Airflow enters a duct with an area of 0.15 m^2 at a velocity of 270 m/s. The sta
ID: 2998006 • Letter: A
Question
Airflow enters a duct with an area of 0.15 m^2 at a velocity of 270 m/s. The static temperature, T1, is 285 K and the static pressure, P1, is 100 kPa. Later the flow exits a diverging section at 2 where the area is 0.200 m^2. Treat air as an ideal gas where k = 1.4. (a) Determine the Mach number at location 1. (b) Determine the total temperature and pressure at I (c) Determine the Mach number at A2. (d) Determine the static pressure and temperature at 2. (e) Determine the mass flow rate. (f) Determine the velocity at 2.Explanation / Answer
a)
Speed of sound C1 = sqrt (kRT)
= sqrt (1.4*287*285)
= 338.4 m/s
Mach number = V1 / C1
= 270 / 338.4
= 0.8
b)
Density at section 1, rho1 = P1 / (R*T1)
= 100*10^3 / (287*285)
= 1.22 kg/m^3
Total pressure = P1 +
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.