The composite 1-dimensional wall consists of three materials with thermal conduc
ID: 2998057 • Letter: T
Question
The composite 1-dimensional wall consists of three materials with thermal conductivities, kA = 20 W/m*K, kB = 15 W/m*K, and Kc = 50 W/m*K and wall thickness, LA = .3 m, LB = .3 m and Lc = .2 m. Under Steady state operating conditions, measurements reveal an inner temperature of Ts, 1 = 1 600 degree C, hot air temperature of T infinity, 1 = 1 800 degree C and heat transfer convection coefficient of 25 W/m^2K. The outside temperature T infinity, 4 = 4 30 degree C and the convection heat transfer h4 is unknown. Find the heat flux, overall heat transfer coefficient, convection heat transfer for the cold side and temperature at surface two.Explanation / Answer
A = surface area
b = wall thickness
Thermal resistance due to conduction = b/(kA)
Thermal resistance due to convection = 1/(hA)
Taking A to be 1 m^2 we have,
Thermal resistance due to conduction = b/k
Thermal resistance due to convection = 1/h
Total thermal resistance of composite wall
= 1/h1 + b1/k1 + b2/k2 + b3/k3 + 1 /h4
= 1/25 + 0.3/20 + 0.3/15 + 0.2/50 + 1/h4
= 0.079 + 1/h4
Heat flux q = h1*(T1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.