A refrigeration unit operating on R-134a is used to maintaina freezer at -15C. T
ID: 2998255 • Letter: A
Question
A refrigeration unit operating on R-134a is used to maintaina freezer at -15C. The refrigeration unit operates at a suction pressure of 140kPa and a discharge pressure of 900kPa. The condenser of the refrigeration unit is cooled by a water cooled heat exchanger. Cooling water flows through the condenser heat exchanger at a rate of 50kg/min, entering at a temperature of 20C and leaving at a temperature of 29C. It is known that the refrigeration unit can be modelled as an ideal vapour compression cycle for the heat rejection, throttling and heat absorption stages , however the compressor is known to be non-isentropic. The discharge temperature from the compressor is 60C.
1) Determine the mass flow rate of the refrigerant, assuming a constant specific heat for the cooling water of Cwater=4.184 kJ/(kg.K).
2)What is the required power input to the compressor and the isentropic efficiency of the
compressor.
Explanation / Answer
given that
suction pressure = 140KPa
exit pressure of condensor = 900KPa
since the cycle is ideal vapour compression refrigeration cycle the refrigeration is saturated.
From the Steam table
At 140KPa and -150C h1 = 239.16 KJ/Kg
from the superheated table at 900KPa and 600C h2=295.13 KJ/Kg
at the end of condensation it is saturated water h3 = 95.47 KJ/Kg
since 3-4 is throttling h3 = h4
therefore h4 = 95.47 KJ/Kg
we know that net refrigerating effect = Mr*(h1-h4)
N.R.E = m*Cp*T = (50/60)*4.184*9 = 31.38 KJ/s
therefore Mr = 31.38/(239.16-95.47)
= 0.218 Kg/s
power required by compressor = Mr*(h2-h1)
= 0.218*(295.13-239.16)
= 12.20 Kw
isoentropic efficiency = (h2I-h1)/(h2-h1)
where h2I = 284.77 KJ/Kg
compressor efficiency = (284.77-239.16)/(295.13-239.16)
= 0.814
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.