A tsunami is traveling at 200 meters per second. How long would it take (IN HOUR
ID: 299832 • Letter: A
Question
A tsunami is traveling at 200 meters per second.
How long would it take (IN HOURS) for a tsunami to arrive at the coast of southern California if it was generated by an earthquake off the coast of Japan? (the distance between Tokyo and LA is approximately 9,000,000 meters 9,000 km)
You will first need to calculate how many seconds, then convert seconds to minutes, and finally convert minutes to hours. You answer should be in hours.
Round your answer to the first decimal place (for example 10.634 would be rounded to 10.6)
Explanation / Answer
Speed of tsunami= 200m/s
Distance = 9,000,000 m
Time= Distance/ Speed
=9000000/200 seconds
= 45000 seconds
= 45000/60 minutes
=750 minutes
= 12.5 hours (750/60)
12.5 hours required time to reach coast o Southern Califronia from Japan
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.