A small scale wind turbine initially costs $6000. Its 300 kWh per month generati
ID: 3005232 • Letter: A
Question
A small scale wind turbine initially costs $6000. Its 300 kWh per month generation will displace the need to buy utility electricity that now costs $0.12/kWh. If the initial capital cost is to be added to a 4%/year, 30-year mortgage, find the cost of electricity from the wind turbine system (/kWh) and the annual monetary savings. What will be the results with the 30% ITC (investment tax credit)? If the utility electricity price escalates at 3%/year, what will the annual monetary saving be impacted?
Explanation / Answer
The wind tubine generates 300kWh*12 = 3600kWh / year
Usual electricity cost is $0.12/kWh,
So, cost of the total enery generated by the turbine in an year = 0.12*3600 = $432
Initial capital is added to a 4%/year, which means investment/year = 0.04*6000 = $240
Therefore, annual monetary savings = $432 - $240 = $192
Investment tax credit = 0.3*6000 = $1800
monetary savings in 30 mortgaged years = $192*30 =$5760
after tax deductions, the remaining savings = 5760-1800 = $3960
If the utility electricity price escalates at 3%/year, then the cost of the generated electricity will be
300*0.12*12*(100+103+106+...+187)/100 = $18597.6
Total investment 240*30 = $7200
Therefore average annual savings will be (18597.6-7200)/12 = $949
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.